حذف يارانه باعث دشمن‌ تراشی می شود؟! – کوتاه کننده لینک

هادی غنیمی فر؛ کارشناس اقتصادی در روزنامه قانون نوشت: متاسفانه در برهه‌ای از زمان، دولتمردان ما در پشت تریبون‌ها حرف‌هایی زده‌اند که برای کشور مساله‌ساز شده است
درست است که پرداخت یارانه برای عده‌ای از مردم خوشایند بوده ولی مساله مهم این است که برای دولت، مشکلات فراوانی را به بار آورده و همچنان می‌آورد. در چنین شرایطی، دولت مجبور است قیمت دلار را افزایش دهد تا بتواند کسری بودجه خود را جبران کند که این امر باعث ایجاد تورم می‌شود؛ بنابراین وضعیت زندگی و معیشت قشر کم‌درآمد را نشانه خواهد رفت. به عقیده من با توجه به اتفاقاتی که از چند سال پیش در فضای اقتصادی کشور رخ داده است، در شرایط فعلی نباید تغییری در وضعیت پرداخت یارانه‌ها ایجاد شود زیرا بار روانی بزرگی به مردم تحمیل می‌کندبلکه باید برای حل این مشکل، فکری اساسی صورت گیرد.

یکی از راه‌حل‌ها این است که بررسی کنیم و ببینیم بیشترین کالای مصرفی قشر کم‌درآمد در جامعه چیست و از این قشر در قبال این کالای مصرفی، مالیات بر ارزش افزوده دریافت کنیم؛ یعنی به طور مثال خریدار در قبال خرید گوشت، مبلغی به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند. از آنجایی که گوشت، یکی از محصولاتی است که برای مصرف روزانه خانوارها مورد استفاده قرار می‌گیرد، همه اقشار آن را خریداری می‌کنند؛ البته در میزان خرید اقشار مختلف تفاوت‌هایی وجود دارد، بنابراین کسی که بیشتر گوشت خریداری می‌کند، مالیات بیشتری نیز بابت آن می‌پردازد.

هادی غنیمی فر؛ کارشناس اقتصادی در روزنامه قانون نوشت: متاسفانه در برهه‌ای از زمان، دولتمردان ما در پشت تریبون‌ها حرف‌هایی زده‌اند که برای کشور مساله‌ساز شده است.
به نظر من حذف کامل یارانه در شرایط فعلی به هیچ وجه صلاح نیست. در حال حاضر کشور از سوی کسانی مانند ترامپ تحت حمله است، مشکلات داخلی نیز به نوبه خود وجود دارند و ارگان‌های داخلی هماهنگی لازم را با یکدیگر ندارند؛ در چنین شرایطی، حذف یارانه به نوعی باعث دشمن‌تراشی داخلی برای کشور خواهد شد و باعث می‌شود که ضعیف‌ترین قشر جامعه، دید بدی به دولت پیدا کنند

وقتی کسی می‌گوید می‌خواهم پول نفت را بر سر سفره مردم بیاورم، باید به این فکر کند که قشر کم‌درآمد و پردرآمد هر دو در پول نفت سهیم هستند؛ بنابراین به چه حقی می‌توان حق اقشار پردرآمد را از آن‌ها دریغ کرد. باید در نظر داشت که از ابتدا نباید برای حل مشکلی که پیش می‌آید، مشکل بزرگ‌تری برای کشور ایجاد کرد. اینکه زمانی اعلام شد پول نفت متعلق به مردم است، حرف بسیار خوبی بود ولی مساله این است که رقمی برای یارانه در نظر گرفته شده است، نه اینکه پول نفت بر اساس درآمد نفتی بر سر سفره مردم قرار گیرد!


اخبار مرتبط

 • حذف يارانه باعث دشمن‌ تراشی می شود؟! – کوتاه کننده لینک
 • نخ دندان سه بعدی هم از راه رسید – کوتاه کننده لینک
 • لواندوفسکی در گلزنی به رکورد معاون بایرن رسید + حج عمره امسال برگزار نمی‌شود – کوتاه کننده لینک
 • قلدری و بی‌تعهدی آمریکا در برجام – کوتاه کننده لینک
 • نظر آیت‌الله بطحایی درباره حق شهروندی سپنتا – کوتاه کننده لینک
 • انتقال خاص؛ «مورینیو» در پاری‎سن ژرمن + کاسیاس: باید یک سال بیش از بوفون بازی کنم! – کوتاه کننده لینک
 • آخرین وضعیت جوی کربلا و نجف + آخرین وضعیت جوی کربلا و نجف – کوتاه کننده لینک
 • تساوی ولفسبورگ و هرتابرلین در یک بازی پرگل + شفر مشکل وینگرهای استقلال را حل کرد – کوتاه کننده لینک
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *